Dubai Derma Dubai 2020
Uluslararası Kişisel Bakım, Kozmetik Fuarı
16 - 18 Mart 2020     Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Fuar Hakkında
Genel Bilgi
Paket Tur Programları
Oteller
Voco Hotel Dubai
Rose Rayhaan Rotana
Rove Trade Centre
Ibis World Trade Center
Şehir Hakkında

Şehir Haritası

Genel

Ulaşım

Alışveriş

Fuar alanı

Vize

Vize için gerekli evraklar

İletişim

İletişim bilgilerimiz

E-posta gönderim formu


Yeditepe Turizm
TürkiyeSeyahatAcentalarıBirliğiÜyesidir
TÜRSAB NO: A-4983

Havalimanı Ulaşım
Dubai Uluslararası Havaalanı: Şehir merkezinin 4 kilometre güney doğusunda yer alan bir havaalanıdır. Bu havaalanı, Birleşik Arap Emirlikleri bünyesindeki en büyük havaalanıdır. 3 terminale sahiptir.
Havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, metro ve taksi gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunun dışında havaalanından hizmet veren shuttle servisler de ücretsiz hizmet vermektedir. Ancak tarifeli taksi kullanımı daha yaygındır.
Otobüsle ulaşım için, terminal 1 ve 2’nin önünde bulunan otobüs duraklarında 401 ve 4402 numaralı otobüsleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 10 – 15 dakika sürmektedir.
Metro seçeneğini kullanmak için ise havaalanının 1 ve 3 numaralı terminallerden metroya geçmeniz gerekmektedir. Metro seçeneğini kullanarak, trafik derdi olmadan oldukça hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak metroda biri el bagajı olmak üzere en fazla iki bagaj taşıma limiti vardır. Havaalanından şehir merkezine 10 dakikada bir metro çalışmaktadır.

Otobüs
Şehrin halk otobüsleri temiz ve oldukça ucuz. Fakat şehir için yeterli sayıda bulunmamasından dolayı bir otobüsün uzun aralıklarla sefer yaptığını ekleyelim. Otobüs sistemi en çok Dubai merkezindeki mahalleler arasında kullanılıyor. Bazı banliyölere ulaşım için de otobüsler bulunuyor.
Nol ismindeki kartla veya biletle otobüslere biniliyor. Bu kartları çoğu otobüs ve metro durağından edinebileceğiniz gibi bazen otobüs şoförü de size bu konuda yardımcı olabiliyor. Ana otobüs durakları Deira’daki Gold Souq Market ve Al Ghubaiba isimli olanlar. Bir bilet ücreti 2 AED fakat uzun mesafeli hatlarda bu ücret artabiliyor.
Ramazan ayında, otobüslerin seyrekleştiğini ve saatlerinin değiştiğini unutmayın. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şeyse ön koltukların kadınlara ait olduğu.
Herhangi bir turist için en kullanışlısı olan ise 8 numaralı hat. Bu hattaki otobüsler Gold Souq’tan hareket edip plajın arkasındaki otellerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Jumeirah Road’dan geçip Burj al-Arab ve Wild Wadi’ye akdar gidiyor. 8A numaralı ekstra hat ise aynı yolun ilerisindeki Mall of the Emirates adlı alışveriş merkezine kadar gidiyor.

Metro
Kahire’ninkinden sonra Arap dünyasının ikinci metrosu olan Dubai metrosu 52 kilometrelik uzunluğuyla 2009’da açıldı.Dubai Metro'su dünyanın en gelişmiş toplu taşıma sistemlerinden biridir ve makinistsiz trenler, klimalı istasyonlar, kadın ve çocuklara ve Gold Class yolculara ayrılmış özel bölümleri bulunur.
Dubai Metrosunun iki hattı şehrin büyük bir kısmını kapsamaktadır: Kırmızı Hat Rashidiya ve Dubai Havaalanı'ndan şehir merkezine ve Sheikh Zayed Road boyunca hizmet verir; Yeşil Hat ise Dubai'nin Deira ve Bur Dubai'deki en yoğun bölgelerden bazılarında hizmet verir. Metro trenleri, Cuma hariç her gün 2-5 dakika aralıklarla 06.00-23.00 arasında çalışıyorlar. Cuma güise 14.00-00.00 arası hizmet veriyorlar.
Dubai Metro ziyaretçilerin şehirde ulaşımı için ve Metro'nun yükseltilmiş hatlarında şehrin geniş bir kısmının da görülebileceği hızlı, akıllı ve makul fiyatlı bir yöntemdir. Yepyeni besleyici hat sistemi ile, Dubai'nin büyük bir kısmına artık Metro ile ulaşılabilir. https://dubaimetro.eu/dubai-metro-map

Taksi

Taksilere, şehrin her yerinde kolayca rastlamak mümkün. Alışveriş merkezlerinin ve hotellerin dışında da her zaman mutlaka birkaç tane bulunuyor. İşe giriş ve çıkış saatlerinde ise taksi bulmanız biraz daha zorlaşabilir. Bulsanız bile bu saatlerde taksiciler kısa mesafelere gitmeyi reddedebiliyorlar. 3DHS ekstra rezervasyon ücretiyle 04-208 08 08 numaralı telefondan da bir taksi çağırmak mümkün.

Araba
Araba sürmek çoğunlukla Dubai’yi keşfetmenin en iyi yoludur. Yoğun saatlerde bir tane bile bulmak imkansız olsa da çok sayıda taksimetreli taksi bulunur.
Kendiniz araba kullanmayı seçerseniz, havaalanında birçok araba kiralama şirketi vardır. İngiliz galonu başına sadece 6,25 AED tutan benzin ucuzdur ve park genelde iki saat için 5 AED civarında tutar. İş çıkışı kavşak tıkanmasına, önünüzü kesen, işaret vermeden dönen, şeritlere girip çıkan ve yaya geçidini umursamayan araçlara hazırlıklı olun. Kazalar sıklıkla olduğundan her zaman dikkatli olun. Eğer siz kaza geçirirseniz 999’u arayarak derhal polisi uyarın ve aracınızda kalın.

Waterbus Waterbus adı verilen deniz otobüsleri, Dubai’nin özellikle turistlerin tercih ettiği bir diğer ulaşım çözümü. Bu araçlar, şehrin genel ulaşım sistemlerine dâhil, bu yüzden Nol kartlar da kullanılabilir. Bu araçlarla, İstanbul’daki “Boğaz turu” vapurları gibi deniz üzerinden Dubai’yi izleyebilirsiniz. Fakat bu gezi size gidiş-dönüş 50 DH gibi yüksek bir ücrete mal olacaktır.